To wyprawa dla osób, które cenią kontakt z przyrodą, z bardzo dobrą kondycją, obeznanych z nocowaniem w warunkach leśnych oraz specyfiką obozów wędrownych
Dlaczego tutaj?
Lasy Środkowego Pomorza pełne są nieoczywistych atrakcji: zagubione jeziora, głazy narzutowe, a przede wszystkim możliwość zanocowania w lesie – bez rezerwacji i bez turystycznego zamieszania. Pieszo, sam na sam z zielenią...
Wyprawa w tłumaczeniu na Polski Język Migowy (PJM) dostępna jest pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pomysl-na-wyprawe/maraton-w-lasach-srodkowopomorskich
Informacje o wyprawie
Obiekty wymagające rezerwacji
Propozycja programu wyprawy
Piątek
Parkingi w pobliżu Dworca PKP w Koszalinie. UWAGA: jeżeli korzystają Państwo z samochodu proponujemy pozostawienie go na parkingu w pobliżu dworca PKP w Koszalinie. Powrót do samochodu nastąpi dopiero w niedzielę.
Przejście do obszaru noclegowego „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Manowo - tzw. obszar 1 (https://manowo.szczecinek.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-) w pobliżu Jezior Lubiatowo Północne, Lubiatowo Południowe, Lubiatowo Wschodnie lub Policko – odległość około 10 km, czas ok. 2 h 30 min oraz przygotowanie do biwaku z nocowaniem. UWAGA: wskazana lokalizacja przykładowa. Do Państwa dyspozycji jest cały obszar wskazany pod ww. linkiem.
Kolacja we własnym zakresie (brak punktów gastronomii) w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej
Nocleg w lesie w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej
Sobota
Śniadanie we własnym zakresie (brak punktów gastronomii) w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej
Przejście od miejsca noclegu do wyznaczonego początku marszu na szlaku. Początek wycieczki został wyznaczony w pobliżu jeziora Policko (GPS: 54.1619,16.3065) – odległość i czas zależą od wybranego wcześniej miejsca na nocleg.
UWAGA: Wyznaczona trasa biegnie częściowo szlakiem „Wzgórza Morenowe” (na terenie Nadleśnictwa Manowo) oraz szlakiem im. Józefa Chrząszczyńskiego (na terenie Nadleśnictwa Tychowo).
Przejście do ścieżki edukacyjnej „Czapla Góra” w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Manowo – odległość 6,0 km, czas przejścia ok. 1h 30 min
Przejście ścieżką edukacyjną „Czapla Góra” – pętla ok. 800 m, czas – ok. 20 min
Przejście w okolice jeziora Hajka – ok. 10 km, czas przejścia ok. 2h 30 min
Obiad w zakresie własnym (brak punktów gastronomii) – czas ok. 1 h
Przejście do obszaru noclegowego Nadleśnictwo Białogard – ok. 11 km, czas przejścia ok. 2h, 45 min. Koniec marszu wyznaczony został na parkingu leśnym przy trasie 1172 Z, przy granicy z obszarem „Zanocuj w lesie” na terenie Leśnictwa Białogórzyno Nadleśnictwa Białogard (https://bialogard.szczecinek.lasy.gov.pl/de/program-zanocuj-w-lesie-).
Wybór miejsca na nocleg i przygotowanie biwaku – odległość i czas zależą od wybranego miejsca na terenie wskazanym w linku powyżej.
Plik GPX całej trasy sobota: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1089
Kolacja we własnym zakresie (brak punktów gastronomii) w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej.
Nocleg w lesie w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej.
Niedziela
Śniadanie we własnym zakresie (brak punktów gastronomii) w dowolnym miejscu na obszarze wskazanym w linku powyżej.
Przejście od miejsca noclegu do wyznaczonego początku marszu na szlaku. Początek wycieczki został wyznaczony w pobliżu parkingu leśnego przy trasie 1172 Z. (GPS: 54.0348,16.1354) – odległość i czas zależą od wybranego wcześniej miejsca na nocleg.
UWAGA: Wyznaczona trasa biegnie częściowo szlakiem im. Józefa Chrząszczyńskiego (na terenie Nadleśnictwa Tychowo).
Przejście do miejsca odpoczynku „Arboretum sosny” w Nadleśnictwie Tychowo (GPS: 53.941585, 16.288854) - odległość ok. 21 km, czas przejścia ok. 5h 15 min
Przejście do największego głazu narzutowego w Polsce – Trygława (GPS: 53.931556, 16.260721) - odległość ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 37 min
Przejście do Kościoła pw. MB Wspomożenia Wiernych (GPS: 53.929193, 16.258094) – ok. 300 m, czas przejścia ok. 5 min
Obiad w zakresie własnym w miejscowości Tychowo – czas ok. 1,0 h.
Przejście na stację PKP w Tychowie (GPS: 53.921829, 16.234962) – odległość od Kościoła pw. Wspomożenia Wiernych – ok. 1,8 km, czas przejścia ok. 26 min.
Plik GPX całej trasy niedziela: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1090
Przejazd pociągiem do Koszalina na dworzec PKP – czas w zależności od połączenia od 32 min do 2h 08 min (aktualnie, wg rozkładu jazdy PKP na dzień 26.05.2022, zalecamy połączenie o godz. 16:02), zakończenie wyprawy.
Program "Zanocuj w lesie"
-
„Zanocuj w lesie” to projekt dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.
Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Każdy kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej. Poniżej ww. limitów zgłoszenie jest mile widziane, ale nie jest wymagane.
Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu.
Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.
Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu.
(źródło: https://zanocujwlesie.lasy.gov.pl/)
Szlak „Wzgórza Morenowe”
-
Szlak na piesze i rowerowe wędrówki o długości 11,1 km. Pagórkowaty teren da nam odrobinę wrażeń podobnych do tych, które oferują południowe krańce Polski. Zarządcą szlaku jest Nadleśnictwo Manowo
(źródło: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=33807)
Ścieżka edukacyjna „Czapla Góra”
-
Ścieżka edukacyjna – pętla o dł. ok. 800 m, której atrakcją jest kolonia czapli siwej. Gniazdują one skraju występującego tam lasu. Możemy obserwować oblatujące okolice dorosłe osobniki
(źródło: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=33799).
Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego
-
Szlak na piesze wędrówki o długości całkowitej 50,2 km. Trasą obejmuje: Koszalin, Maszkowo, Lubiatowo, Manowo, Rosnowo, Pobądź, Bukowo, Tychowo. Szlak biegnie w większości przez tereny leśne. Szlak swoją nazwę zawdzięcza jednemu z pierwszych przewodników turystycznych w Koszalinie
(źródło: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=42300 ).
Miejsce odpoczynku Arboretum sosny
- Arboretum sosny umiejscowione jest w pobliżu siedziby nadleśnictwa Tychowo i na jego terenie rośnie 21 odmian sosny oraz pamiątkowy dąb papieski wyhodowany z nasion najstarszego dębu w Polsce. Ponadto ustawiono pamiątkowe kamienie z nazwami leśnictw oraz okazały pień dębu, w którym umieszczono kapliczkę z Matka Boską Fatimską (źródło: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=26807).
Głaz narzutowy TRYGŁAW
-
Największy w Polsce i jeden z największych w Europie. Znajduje się na terenie cmentarza w Tychowie. Jego obwód wynosi 50 m., wysokość nad ziemią 3,8 m., pod ziemią ukryte jest jeszcze ponad 4m. głazu, jego długość to 13,7m., a szerokość 9,3m..Trygław ma około 700 m3 objętości i waży ok. 200 ton. Aby zobaczyć głaz należy wejść na teren cmentarza przy ul. Wolności 35, przejść w głąb ogrodzonego terenu. Głaz będzie widoczny po lewej stronie
(źródło: https://rowery.wzp.pl/4255-pomorze-zachodnie-glaz-narzutowy-tryglaw-w-tychowie).
Kościół pw. MB Wspomożenia Wiernych w Tychowie
- Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Białogard. Jest to najstarsza budowla w mieście, została wzniesiona w średniowieczu pod koniec XV stulecia. Zbudowano go z kamienia polnego i cegły, wykorzystując systemem drewnianej konstrukcji szkieletowej. W XIX wieku kilkakrotnie przebudowywany czego efektem było wzbogacenie bryły o więżę, kaplicę z lożą oraz krypty w podziemiach. Warto zwrócić uwagę na gotycki dzwon z XVI wieku - jeden z trzech który przetrwał do dziś. Wewnątrz interesujący jest drewniany gotycki tryptyk z początku XVI wieku, barokowy krucyfiks z XVIII wieku oraz organy z 1936 roku (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_Wspomo%C5%BCenia_Wiernych_w_Tychowie; http://www.maszwolne.pl/zobacz/Kosciol-Matki-Bozej-Wspomozenia-Wiernych-w-Tychowie-2256).
Opis trasy SOBOTA
-
UWAGA: Wycieczka piesza o długości około 27 km w czasie 1 dnia i sumie przewyższeń około 210 m. Wymagana odpowiednia kondycja oraz orientacja w terenie, ponieważ prowadzi różnymi szlakami i drogami (w tym nieoznakowanymi). Zalecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1089) do nawigacji np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps. Link do pobrania mapy (plik jpg).
Główne trudności przejścia to dystans. Należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej!
Opis trasy NIEDZIELA
-
UWAGA: Przejście o długości około 26 km w czasie 1 dnia i sumie przewyższeń około 150 m.
Wymagana odpowiednia kondycja oraz orientacja w terenie, ponieważ prowadzi różnymi szlakami i drogami (w tym nieoznakowanymi). Zalecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1090) do nawigacji np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps. Link do pobrania mapy (plik jpg).
Główne trudności przejścia to dystans. Należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej!