Zdjęcie górne

Przygotowanie wyprawy

Wybierając las na miejsce odpoczynku, sportu czy rekreacji korzystamy z tzw. społecznej funkcji lasu. Z każdego miejsca w Polsce można w mniej niż godzinę dotrzeć do lasu.

Od czego zacząć?

Dużo zależy gdzie, z kim, kiedy, jak i w jakim celu udajesz się do lasu. Inaczej Twoje przygotowania będą wyglądały, jeśli wyruszasz na kilkugodzinny spacer po nizinnych terenach wiosną, a inaczej, jeśli planujesz wędrówkę górskimi szlakami zimą. Postaraj się jak najwięcej rzeczy przewidzieć i zaplanować przed wyjściem, żeby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci odwodnienia lub przemokniętych ubrań.

  1. Sprawdź pogodę. Dostosuj długość i miejsce pobytu oraz strój do
    warunków atmosferycznych
  2. Przygotuj listę rzeczy do zabrania. By ułatwić planowanie wycieczki (bez
    nocowania), przygotowaliśmy tzw. check-listę, która sprawi, że nie
    zapomnisz wrzucić do plecaka istotnych rzeczy.
  3. Jeśli planujesz pobyt z nocowaniem „na dziko” sprawdź, co zabrać i jak się przygotować:



  4. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci, weź worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz śmieci ze sobą.
  5. Ściągnij mapę obszaru z aplikacji mbdl. Przyda Ci się offline, przy braku zasięgu.
  6. Naładuj telefon, weź power bank.
  7. Zaplanuj dojazd i jeśli używasz samochodu, sprawdź na mapie, gdzie są wyznaczone miejsca do zaparkowania. Pamiętaj, że zabroniony jest wjazd pojazdami silnikowymi do lasu.
  8. Zapoznaj się z terenem, poczytaj o lokalnej faunie i florze. Będziesz wiedział, jakie zwierzęta możesz spotkać i np. na jakie rośliny chronione powinieneś uważać.
  9. Poinformuj rodzinę, znajomych, gdzie się wybierasz.
  10. Sprawdź na stronie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ mapę zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego zrezygnuj z wycieczki lub zmień plany i wybierz inne miejsce, gdzie zakaz nie obowiązuje.


    planowanie