To wyprawa dedykowana seniorom, którzy ceną wypoczynek w otoczeniu lasów, w nieoczywistej lokalizacji, a najlepiej z grupą dobrych znajomych.

Ogrót Botaniczny w Zagwiździu, autor: archiwum ORWLP
Kąpiel, autor: Marcin Południewski
Ogrót Botaniczny w Zagwiździu, autor: archiwum ORWLP
Młodzik, autor: Andrzej Bejger
 Kiedyś będę duży, autor: Dariusz Lenio
Prawdziwe prawdziwki, autor: Józef Sieczka
Sosna wejmutka, autor: archiwum ORWLP
Nad śródleśną rzeczką, autor: Piotr Socha
Zalew w Kluczborku, autor: archiwum ORWLP
Staw przy ścieżce do Wyłuszczarni, autor: archiwum ORWLP
Ogrót Botaniczny w Zagwiździu, autor: archiwum ORWLP
Ogrót Botaniczny w Zagwiździu, autor: archiwum ORWLP
Poprzedni slajd
Następny slajd

Dlaczego tutaj?

Bory Stobrawskie to nie jest oczywisty wybór weekendowych wypraw – a szkoda, bo właśnie tutaj spotkać można najstarszą sosnę wejmutkę w Polsce, dzikie leśne ostępy, a przede wszystkim jedną z najatrakcyjniejszych kwater myśliwskich oddanych do dyspozycji gościom lasu.
Wyprawa w tłumaczeniu na Polski Język Migowy (PJM) dostępna jest pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pomysl-na-wyprawe/nieoczywiste-bory-stobrawskie

Informacje o wyprawie

Czas wyprawy:
3 dni
Noclegi:
Pensjonat Leśny Krystyna,
Wierzchy 89, 46-250 Wierzchy
Liczba kilometrów do przejścia łącznie:
7 km
Liczba kilometrów do przejechania łącznie:
134 km
Sugerowana liczba osób na wyprawie:
2-18

Obiekty wymagające rezerwacji

Pensjonat Leśny Krystyna, Wierzchy 89, 46-250 Wierzchy

Propozycja programu wyprawy

Pensjonat Leśny „Krystyna”

 • Pensjonat Leśny o nazwie "Krystyna" jest kameralnym, oddalonym od zgiełku i cywilizacji obiektem, położonym na terenie parku krajobrazowego - "Lasy Stobrawsko-Turawskie".
 • Na odwiedzających czekają wygodne pokoje o wysokim standardzie oraz inne udogodnienia. Ośrodek dysponuje 18 miejscami noclegowymi w 9 dwuosobowych pokojach, z których każdy wyposażony jest w łazienkę. Na ogrodzonym i bezpiecznym terenie znajduje się duża wiata ze stołami, grillem oraz miejscem na ognisko.
 • Nadleśnictwo wychodząc naprzeciw nowym rozwiązaniom technologicznym, mającym na celu ochronę środowiska, zainstalowało stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych.
 • Uwaga: należy zarezerwować
  - nocleg,
  - wyżywienie w zakresie śniadania i kolacje (catering), ponieważ w obiekcie jest ograniczona możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie,
  - saunę w piątek w godzinach wieczornych.
 • źródło: portal www.czaswlas.pl: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=24905

Ścieżka przyrodniczo-leśna Wierzbica

Zabytkowy Park w Pokoju z najstarszą sosną Wejmutką w Polsce

 • Park położony jest między drogą wojewódzką E 454 Opole - Namysłów, czyli ulicą Opolską, a ulicą Wolności. Zarząd nad parkiem w chwili obecnej sprawuje Urząd Gminy w Pokoju, który przejął park w użytkowanie od Nadleśnictwa Kup w 2006 roku.
 • Powierzchnia całkowita założenia parkowego wynosi ok. 200 ha. W użytkowaniu gminy jest 45 ha parku.
 • Na terenie parku nie ma miejsc parkingowych, ani toalet. Brak jest ławek, koszy i oświetlenia. Kilka ławek znajduje się wokół betonowego placu przed "śpiącym lwem". Teren ten służył kiedyś jako miejsce do tańca i występów.
 • Na terenie parku znajduje się najstarsza sosna wejmutka w Polsce (GPS 50.894846, 17.845973)
 • źródło: http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/zabytkowy-park-w-pokoju oraz http://www.pomniki-przyrody.pl/?tag=najstarsza-sosna-wejmutka )

Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu

 • Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jego założycielem był ówczesny proboszcz parafii, ks. Franciszek Ogórek, budowniczy zagwiździańskiego kościoła. To niesamowite miejsce, w którym obecnie można podziwiać wspaniałe, przepięknie kwitnące rododendrony, ale nie tylko. Rosną tam także azalie wielokwiatowe, azalie japońskie, magnolie, rośliny skalne, iglaki oraz drzewa . Są tam również wspaniałe alejki i oczka wodne.
 • źródło: https://opole.naszemiasto.pl/niesamowity-ogrod-botaniczny-w-zagwizdziu-pod-opolem-rosna/ar/c7-7750751

Ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Kluczbork

 • Ścieżka położona w Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie. Warto zacząć od zbiornika Czarny Staw położonego urokliwie w południowej części ścieżki, następnie proponujemy przejechać samochodem do Wyłuszczarni Nadleśnictwa Kluczbork skąd ścieżką można dojść do "Czerwonego Mostka"
 • Długość ścieżki – 3 km.
 • źródło: portal www.czaswlas.pl: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=33177

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku

 • Muzeum im. Jana Dzierżona Kluczborku rozpoczęło swą działalność w 1959 r. jako Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W 1962 roku przekształcone zostało w muzeum regionalne. Na swoją siedzibę otrzymało użytkowany do dziś budynek. Siedziba Muzeum im. Jana Dzierżona wraz z przylegającą do niego wieżą ciśnień, wyróżnia się w zabudowie Kluczborka. Muzeum im. Jana Dzierżona, od 1991 roku jako samorządowa instytucja kultury, gromadzi, konserwuje, opracowuje i udostępnia dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i płn. Opolszczyzny w zakresie archeologii, historii i etnografii ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa gromadzonego z terenu całego kraju.
 • Godziny otwarcia Muzeum:
  wtorek – piątek: 10:00 –16:00*
  niedziela: 10:00 – 14:00*
  UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.
 • Cennik:
  Bilet normalny: 6,00 zł
  Bilet ulgowy: 3,00 zł
  W niedziele wstęp bezpłatny
  Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.
  Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.
 • źródło: https://www.muzeum.kluczbork.pl/

Zbiornik wodny „Kluczbork”

 • Zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej ma powierzchnię 60 hektarów i przynajmniej 1,5 miliona metrów sześciennych wody. To pierwszy zbiornik retencyjny zbudowany na rzece Stobrawie. Zalew pełni funkcję przeciwpowodziową oraz zasilać będzie okolicę w wodę w czasie suszy. Budowę w Ligocie Górnej pod Kluczborkiem rozpoczęto w 2009 roku, natomiast otwarcie miało miejsce 2 października 2012 r. Akwen otacza prawie 3,5 kilometrowa ścieżka spacerowa i piaszczysta plaża. Od 2013 roku w okresie letnim funkcjonuje tu kąpielisko z ratownikami, wypożyczalnia sprzętu pływackiego, istnieje możliwość popływania na desce windsurfingowej, do dyspozycji przyjezdnych jest darmowy parking, kawiarenka oraz toalety. Wstęp nad zalew kluczborski jest darmowy. Podczas budowy z ziemi wybranej z niecki zbiornika została usypana górka, na której zbudowano schody oraz urządzono taras widokowy. Na szczycie nasadzono różne rodzaje drzew, zaś ciąg pieszy idący na szczyt górki będzie ścieżką edukacyjną. Dzięki dotacjom unijnym od strony plaży wybudowano siłownie zewnętrzną i plac zabaw. Zalew to dobre miejsce dla wędkarzy, jest on zarybiany przez Polski Związek Wędkarski. Należy podkreślić, że na akwenie organizowane są zawody wędkarskie na szczeblu krajowym.
 • źródło: https://www.kluczbork.eu/1006,zbiornik-kluczbork

Informacja o wyprawie

Pensjonat Krystyna
nocleg: 220 zł/pokój 2-osobowy/ noc, śniadanie 47 zł/os, kolacja 86 zł/os , źródło: mail kwiecień 2024 r.
Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
bilet normalny 6 zł/os., bilet ulgowy 3 zł/os., źródło: https://www.muzeum.kluczbork.pl/informacje/cennik
*Łącznie: 984 zł dla dwóch osób (zakwaterowanie wraz z wyżywieniem oraz biletami wstępu)
* Koszt łącznie nie zawiera m.in. kosztów paliwa i kosztów obiadu (nr kat. WSL2022020SEN, akt. 04.2024)
Staw przy ścieżce do Wyłuszczarni, autor: archiwum ORWLP