To wyprawa dla grup zorganizowanych młodzieży szkolnej.
Dlaczego tutaj?
Są tereny, która z dala od ruchu turystycznego oferują zaskakująco dużo: od tajemniczych leśnych źródlisk, przez ścieżkę pięciu zmysłu aż po zagubioną w lasach dawną fabrykę materiałów wybuchowych. Zapraszamy tu całą klasą, bo Hotel Dobre z Lasu to dobry adres.
Wyprawa w tłumaczeniu na Polski Język Migowy (PJM) dostępna jest pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pomysl-na-wyprawe/kujawy-na-zielono
Informacje o wyprawie
ul. Leśna 64, 86-050 Solec Kujawski,
Obiekty wymagające rezerwacji
Propozycja programu wyprawy
Piątek
Zakwaterowanie w Hotelu Dobre z Lasu, kontakt e-mail: recepcja@hoteldobrezlasu.pl
Udział w warsztatach „Leśna grafika” (czas ok. 120 min)
Ognisko oraz nocleg w Hotelu Dobre z Lasu
Sobota
Śniadanie w Hotelu Dobre z Lasu
Przejazd na parking do Eksploseum (ok. 12 km, czas przejazdu ok. 15 min) oraz zwiedzanie Eksploseum (czas zwiedzania ok. 2 godz.)
Przejazd na obiad do Hotelu Dobre z Lasu (ok. 12 km, czas przejazdu ok. 15 min) oraz obiad w Hotelu Dobre z Lasu (ok. 1 godz.)
Przejazd na parking przy wiacie edukacyjnej Rudy (ok. 3 km, czas przejazdu ok. 6 min). Rozpoczęcie udziału w warsztatach „Spacer 5 zmysłów” (wiata edukacyjna „Rudy”)
Udział w warsztatach „Spacer 5 zmysłów” - przejście ścieżką „Ku Źródliskom” (zgodnie z koncepcją osoby prowadzącej warsztaty ok. 3 km, czas ok. 4 godz.)
Powrót do Hotelu Dobre z Lasu (ok. 3 km, czas przejazdu ok. 6 min) oraz kolacja w Hotelu Dobre z Lasu
Niedziela
Śniadanie w Hotelu Dobre z Lasu oraz wykwaterowanie się
Przejazd do Solca Kujawskiego przy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła (ul. Toruńska 8) (ok. 3,8 km, czas przejazdu ok. 6 min)
Przejście spacerem od Muzeum przez Solec Kujawski do przyczółka przeprawy promowej na Wiśle (ok. 1,1 km, czas przejścia ok. 20 min) oraz zwiedzanie przyczółka przeprawy promowej w Solcu Kujawskim (ok. 15 min)
Przejazd na parking przy Miejscu Pamięci Narodowej na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo GPS 52.918580, 18.412776 początek ścieżki przyrodniczo-historycznej Podlesie (ok. 34 km, czas przejazdu ok. 35 min) oraz zapoznanie się z historią Miejsca Pamięci Narodowej (ok. 10 min)
Przejście ścieżką przyrodniczo-historyczną Podlesie do (ok. 2,45 km, czas przejścia ok. 45 min)
Przejazd na obiad w okolicach Gniewkowa (ok. 2 km, ok. 10 min) oraz obiad w okolicach Gniewkowa (ok. 60 min) i zakończenie wyprawy
Warsztaty „Leśna Grafika”
-
Warsztaty przeznaczone dla wszystkich osób interesujących się technikami graficznymi. Uczestnicy po 30-sto minutowej pogadance poznają technikę monotypii przy pomocy której stworzą niepowtarzalną, własnoręcznie wykonaną odbitkę
druku płaskiego. Po zakończeniu 2 godzinnych warsztatów wykonane przedmioty stają się własnością uczestników.
- źródło: mail od Nadleśnictwa Solec Kujawski
Warsztaty „Spacer 5 zmysłów” oraz ścieżka „Ku źródliskom”
-
Sensoryczny spacer, podczas którego uczestnicy będą miały okazję wykorzystać wszystkie zmysły do obserwacji przyrody. Spacer ,,5 zmysłów” zapewni odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, której dziś tak bardzo brakuje, wyostrzy umiejętność obserwacji, dokumentowania i krytycznego myślenia, a także zintegruje je z otaczającą przyrodą.
- Ścieżka powstała w 2012 roku w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego we współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski.
- Ścieżka zlokalizowana jest na terenie Puszczy Bydgoskiej. Dominują tu bory świeże sosnowe z występującymi na nich drzewostanami iglastymi. Początek ścieżki ma miejsce w miejscowości Rudy, przy wiacie przeznaczonej dla turystów.
- Na trasie znajdują się tablice informacyjne poświęcone m.in. ochronie przyrody a także czynnikom zagrażającym lasom.
- Długość ścieżki – 5,5 km, z tego przejście fragmentem ok. 3,4 km
- źródło: mail od Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=33862
Exploseum
-
Godziny otwarcia Exploseum:
poniedziałek – nieczynne
wtorek - niedziela: 10.00 – 18.00
Ostatnie wejście na wystawę stałą w Exploseum jest możliwe na 1 godzinę przed zamknięciem. W związku z tym, że zwiedzanie całej trasy w Exploseum (wystawy stałej) trwa 2 godziny, wejście na trasę na 1 godzinę przed jej zamknięciem umożliwia zwiedzenie jedynie fragmentu ekspozycji. Po upływie ww. czasu bilety wstępu nie będą sprzedawane.
W poniedziałki oraz niektóre dni świąteczne: 1 stycznia – Nowy Rok, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Uroczystość Bożego Ciała, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, Wigilia i 25 grudnia – Boże Narodzenie, Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
-
Cennik wstępu na wystawę stałą i czasową oraz cennik usług edukacyjnych w Exploseum:
Wystawa stała:
Wstęp do muzeum normalny 20 zł
Wstęp do muzeum grupowy 17 zł
Wstęp do muzeum szkolny 16 zł
(przysługuje grupom uczniów szkół do 19. roku życia wraz z opiekunami, od 10 osób; bilet zawiera opłatę za wstęp i usługę przewodnicką, obowiązuje od wtorku do piątku)
- źródło: http://www.exploseum.pl/
Ścieżka przyrodniczo-historyczna Podlesie
- Ścieżka przyrodniczo-historyczna w leśnictwach Dąbki i Podlesie o długości ok. 3 km, składająca się z 12 przystanków tematycznych.
- Idąc ścieżką możemy się zapoznać i przyjrzeć się z bliska tematom leśnym opisywanym na tablicach. Spacer możemy rozpocząć od Obelisku w miejscowości Dąblin przy trasie przejazdu Gniewkowo-Cierpice, który upamiętnia ofiary zbrodni hitlerowskich dokonywanych w latach 1939-1943. Wędrówka kończy się przy leśniczówce Podlesie.
- Długość ścieżki – 2,4 km. (GPS – link do pobrania)
- źródło: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=33848