To wyprawa dla zaawansowanych turystów o dobrej orientacji w terenie, jeżdżących na rowerze w różnych warunkach terenowych

Źr. Shutterstock
Źr. Shutterstock
Źr. Shutterstock
Źr. Shutterstock
Źr. Shutterstock
Poprzedni slajd
Następny slajd

Dlaczego tutaj?

Jesteśmy w Lasach Beskidu Śląskiego, gdzie króluje nie tylko buk, jak w piosence harcerskiej, lecz świerk, a szczególnie świerk istebniański. Tu czeka urozmaicona wycieczka rowerowa dla wprawionych rowerzystów po wszystkich rodzajach nawierzchni – od asfaltowych dróg, przez szutry, po odcinki wymagające umiejętności technicznej jazdy na zjazdach. Zapraszamy na teren Nadleśnictw Ustroń i Wisła.

Wyprawa w tłumaczeniu na Polski Język Migowy (PJM) dostępna jest pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pomysl-na-wyprawe/rowerem-przez-lasy-beskidu-slaskiego

Informacje o wyprawie

Czas wyprawy:
3 dni
Noclegi:
Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu-Jaszowcu, 43-450 Ustroń, ul. Turystyczna 7, telefon: 33 854 25 72
UWAGA: obiekt może mieć ograniczoną dostępność.
Liczba kilometrów do przejścia łącznie:
7 km
Liczba kilometrów do przejechania łącznie:
62 km
Sugerowana liczba osób na wyprawie:
2

Obiekty wymagające rezerwacji

Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu-Jaszowcu, 43-450 Ustroń, ul. Turystyczna 7

Propozycja programu wyprawy

Stacja narciarska Ski & Bike Park

 • W przypadku niepewnej sytuacji pogodowej, na bieżąco aktualizujemy informację. Przed przyjazdem sprawdź godziny otwarcia.
  Kwiecień: sobota i niedziela: 10:00-18:00,
  Od maja: czynne codziennie od 10:00 do 18:00
  Parking dla Klientów kolei GRATIS na podstawie paragonu fiskalnego za zakup biletu (paragon należy umieścić za szybą samochodu).
  • Cennik biletów: 1 wjazd: normalny - 35 zł, ulgowy - 31 zł
  • Trasa rekomendowana jest początkującym kolarzom górskim. Podstawowe umiejętności na Zielonym Zygzaku to skuteczne skręcania i hamowanie. Niezależnie od wieku, ważne aby rowerzysta posiadał sprawny górski rower z dwoma hamulcami i amortyzatorem (a najlepiej dwoma, wtedy jazda sprawi większą radość).
  • Obowiązkowym wyposażeniem jest kask, zalecane są ochraniacze na łokcie i kolana. Zabrania się zjeżdżania z dzieckiem w foteliku.
  • UWAGA: Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia OC i NNW przy kasie Stacji.

 • źródło: https://skolnity.pl/

Wycieczka rowerowa: sobota

 • UWAGA: Wycieczka rowerowa całodniowa dla zaawansowanych o długości około 45 km i sumie przewyższeń około 1000 m. Wymagana znajomość orientacji w terenie. Zalecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1087) do nawigacji rowerowych np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy z korzystania z nawigacji w aplikacjach korzystających z google.maps.
 • Główne trudności ścieżki to dystans, przewyższenie oraz różnego rodzaju nawierzchnia. Zalecany rower: górski (MTB)
 • Należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant na cały aktywny dzień oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Odległość od miejsca zakwaterowania (max ok 23 km) uniemożliwia szybki powrót
 • Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej!
 • Szczególną ostrożność prosimy zachować na zajadach, które miejscami mogą mieć duże nachylanie i różne rodzaje nawierzchni oraz na przejazdy drogami publicznymi z nasilonych ruchem samochodowym (ok. 12,3 km) np.: droga 941!

Wycieczka rowerowa: niedziela

 • Wycieczka rowerowa o długości około 14 km + 4,1 km zjazdu singletrackiem „Zielony Zygzak”. Zalecamy korzystanie z linku do trasy (plik gpx: https://czaswlas.pl/files/?id_plik=1088) do nawigacji rowerowych np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy z korzystania z nawigacji w aplikacjach korzystających z google.maps
 • Należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant na cały aktywny dzień oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych.
 • Szczególną ostrożność prosimy zachować na przejazdach drogami publicznymi z nasilonych ruchem samochodowym (ok. 2 km) np.: droga 941!
 • Czas przejazdu całej trasy zależy od tempa jazdy oraz czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Informacja o wyprawie

Nocleg w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu-Jaszowcu
230 zł/pokój 2-osobowy ze śniadaniem dla 2 osób, czyli łącznie 460 zł za dwie noce. (źródło: https://lesnik.katowice.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/nowy-cennik)
Singletrack Zielony Zygzak
35 zł, łącznie dla 2 osób (1 wjazd): 70 zł (źródło: https://skolnity.pl/cennik-karnetow-rowerowych/)
*Łącznie: budżet potrzebny na zakwaterowanie wraz ze śniadaniami wynosi 530 zł dla dwóch dorosłych osób
* Koszt łącznie nie zawiera m.in. kosztów przejazdów i wyżywienia (nr kat. WSL2020016AKT, akt. 04.2024)
Źr. Shutterstock