To wyprawa dla 2 osób, które chcą przekonać się, że niedaleko od Warszawy i Łodzi są lasy dla ciekawych świata przyrody (i nie tylko), pod warunkiem, że nie boją się długich spacerów

Źr. Shutterstock
Źr. Shutterstock
Źr. shutterstock
Źr. shutterstock
Źr. shutterstock
Źr. shutterstock
groty_dzis6 źr PTT Groty Nagórzyckie
Poprzedni slajd
Następny slajd

Dlaczego tutaj?

Unikatowe „Niebieskie źródła”, czyli wywierzysko w dolinie Pilicy, lasy otaczające Zbiornik Sulejowski oraz tajemnicze groty w piaskowcach – to tylko wybrane okoliczności przyrody w otoczeniu Tomaszowa Mazowieckiego.

Wyprawa w tłumaczeniu na Polski Język Migowy (PJM) dostępna jest pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pomysl-na-wyprawe/okolice-tomaszowa-nie-tylko-na-1-dzien

Informacje o wyprawie

Czas wyprawy:
3 dni
Noclegi:
Leśny Ośrodek Szkoleniowy „Nagórzyce” (LOS Nagórzyce), Swolszewice Małe, ul. Leśna 1, 97-213 Smardzewice
UWAGA: obiekt może mieć ograniczoną dostępność.
Liczba kilometrów do przejścia łącznie:
21 km
Liczba kilometrów do przejechania łącznie:
72 km
Sugerowana liczba osób na wyprawie:
2

Obiekty wymagające rezerwacji

Propozycja programu wyprawy

Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”

 • w związku z obowiązującymi zmianami prawnymi związanymi ze stanem epidemii zalecamy uważne sprawdzenie niżej opisanych informacji
 • Od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. placówki turystyczne Miejskiego Centrum Kultury tj. Skansen Rzeki Pilicy i Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie z przyczyn organizacyjnych będą nieczynne.
 • źródło: http://groty.mck-tm.pl/bilety/

Skansen Rzeki Pilicy

 • w związku z obowiązującymi zmianami prawnymi związanymi ze stanem epidemii zalecamy uważne sprawdzenie niżej opisanych informacji
 • od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. placówki turystyczne miejskiego centrum kultury tj. skansen rzeki Pilicy i podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie z przyczyn organizacyjnych będą nieczynne
 • źródło: http://skansenpilicy.pl

Rezerwat „Niebieskie źródła”

Ścieżka w Rezerwacie "Spała" (lewy brzeg Pilicy)

 • UWAGA: wycieczka piesza o długości około 3,6 km i sumie przewyższeń około 32 m. Wymagana znajomość orientacji w terenie, ponieważ jedynym oznaczeniem trasy są tablice edukacyjne oraz nawierzchnia. Zalecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx) do nawigacji np. Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps.
  Główne trudności ścieżki to przewrócone pnie drzew oraz ww. fragmenty ze słabym oznaczeniem przebiegu trasy. Do przejścia trasy należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Maksymalna odległość od parkingu, gdzie pozostawiono samochód wynosi około 1,4 km. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej! Szczególną ostrożność prosimy zachować przy brzegu rzeki, gdzie miejscami może być duże nachylenie!

Ścieżka Spalskiego Parku Krajobrazowego (prawy brzeg Pilicy)

 • UWAGA: Wycieczka piesza o długości około 4,8 km i sumie przewyższeń około 27 m. Wymagana znajomość orientacji w terenie, ponieważ trasa nie jest wyznaczona i oznaczona w terenie. Dla ułatwienia polecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx) do nawigacji np. Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps.
  Główne trudności ścieżki to przewrócone pnie drzew, drzewa uszkodzone przez czynniki naturalne (wiatr, bobry), całkowity brak oznaczenia oraz zmienna nawierzchnia. Do przejścia trasy należy zaopatrzyć się w płyny i prowiant oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Maksymalna odległość od parkingu, gdzie pozostawiono samochód wynosi około 2,5 km. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej! Szczególną ostrożność prosimy zachować przy brzegu rzeki, gdzie miejscami może być duże nachylenie!

Ścieżka do Rezerwatu "Gaik"

 • UWAGA: Spacer o długości około 4,6 km i sumie przewyższeń około 29 m. Wymagana znajomość orientacji w terenie, ponieważ trasa nie jest wyznaczona i oznaczona w terenie. Zalecamy przejście drogami leśnymi. Dla ułatwienia polecamy korzystnie z linku do trasy (plik gpx) do nawigacji np. Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps.
  Główne trudności ścieżki to drzewa uszkodzone przez czynniki naturalne (wiatr), całkowity brak oznaczenia oraz zmienna nawierzchnia. Maksymalna odległość od parkingu, gdzie pozostawiono samochód wynosi około 2,4 km.
  Do przejścia trasą należy zaopatrzyć się w płyny i ew. prowiant oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej!

Informacja o wyprawie

nocleg w LOS Nagórzyce
78 zł/dzień/os., czyli łącznie 312 zł za 2 osoby za 2 noce (źródło: https://nagorzyce.lodz.lasy.gov.pl/wynajecie-apartamentow/pokoi)
Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”
w dniach 1.12.2022-28.02.2022 obiekt z przyczyn ogranizacyjnych jest nieczynny (źródło: http://skansenpilicy.pl)
Skansen Rzeki Pilicy
w dniach 1.12.2022-28.02.2022 obiekt z przyczyn ogranizacyjnych jest nieczynny (źródło: http://skansenpilicy.pl)
parking przy Skansenie Rzeki Pilicy
w dniach 1.12.2022-28.02.2022 obiekt z przyczyn ogranizacyjnych jest nieczynny (źródło: http://skansenpilicy.pl)
wstęp do rezerwatów
bezpłatnie
*Łącznie: budżet potrzebny na zakwaterowanie oraz bilety wstępu i parkingi wynosi 312 zł dla dwóch osób dorosłych
* Koszt łącznie nie zawiera m.in. kosztów przejazdów i wyżywienia (nr kat. WSL2020014DOR, akt. 11.2022)
groty_dzis6 źr PTT Groty Nagórzyckie