Zdjęcie górne

Pobyt w lesie

Las stanowi dogodną scenerię dla rozmaitych form. Spokojny wypoczynek w przyrodzie, spacery, przełajowe wędrówki, jazda na rowerze, jogging, kąpiele w rzekach czy jeziorach, zbieranie grzybów i jagód, obserwacja przyrody (w tym fotografowanie przyrody) czy spotkania towarzyskiego w plenerze.

Obiekty_rekreacyjno_wypoczynkowe_edukacyjne_wersja2_NET_z_logo

Strony internetowe nadleśnictw i regionalnych dyrekcji LP często zamieszczają informacje dotyczące możliwości turystyki i rekreacji w okolicy. Dodatkowo, w terenie usytuowane są tablice informacyjne i edukacyjne przygotowane przez Lasy Państwowe. Niektóre obszary, w szczególności Leśne Kompleksy Promocyjne oraz lasy leżące w granicach parków krajobrazowych dystrybuują materiały informacyjne przeznaczone dla turystów (mapy, przewodniki oraz ulotki informacyjne).

W opinii turystów o atrakcyjności lasu w największym stopniu decydują: wygląd (najlepiej, żeby był wiekowy, przejrzysty i niezbyt wilgotny), przyroda – bogactwo gatunkowe roślin, ukształtowanie terenu (góry, wąwozy) i cisza (dająca poczucie wypoczynku z dala od ludzi).

Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania związane z pobytem w lesie. Dla jednych już samą atrakcją będzie cisza, świeże powietrze i zieleń. Inni potrzebują miejsc zagospodarowanych, często blisko parkingu, na skraju lasu, gdzie będą mogli zorganizować np. piknik. Leśnicy dbają o to, by każda z grup użytkowników była usatysfakcjonowane. Osoby poszukujące w lesie spokoju i wyciszenia powinny zaplanować swoją wycieczkę z dala od miasta, na mniej znanych i uczęszczanych szlakach. Żeby uniknąć tłumów warto wybrać również odpowiednią porę np. w środku tygodnia, przed południem lub w weekend o poranku. Unikanie atrakcyjnych miejsc, zwłaszcza w sobotnie południe i długie weekendy nad wodą, pozwoli na zaparkowanie samochodu bez konieczności choćby czekania, aż miejsce się
zwolni i zaoszczędzi sytuacji stresowych związanych z hałasem i brakiem przestrzeni osobistej. Poniżej znajdziesz pomysły jak ciekawie spędzić czas w lesie:

wycieczka-do-lasu 

Pamiętaj, jeśli do lasu wchodzisz z psem, trzymaj go cały czas na smyczy.

Pies w lesie

Przygotowano na podstawie: tekstu własnego Marii Rothert, badań SGGW,
tematu badawczego dot. mierników ruchu turystycznego.