O obiekcie i okolicy Pytanie o obiekt

Nazwa baterii pochodzi od nazwiska gen. Augusta von Goebena, dowódcy korpusu, a później armii, zasłużonego w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871. Budowę zrealizowano w latach 1936-1938.

Wieża dowodzenia zwana Dzwonem pełniła rolę bunkra centrali altyleryjskiej i była głównym obiektem kompleksu bunkrów baterii "Goeben". Wzniesiona na samotnej wydmie morskiej na północ od baterii, pierwotnie z dalmierzem umieszczonym na wysokości 30 m n.p.m. o rozstawie 12 m. Budowla nie była maskowana, gdyż sam kszatłt bunkra ukrywał jego przeznaczenie upodobniając go do latarni morskiej. Poza tym nadmierny kamuflaż mógł zdradzić jej militarne przeznaczenie.

Po dobudowaniu wieży obserwacyjnej w 2004 r. obiekt służy jako dostrzegalnia przeciwpożarowa. Dzisiaj, po zrealizowaniu projektu renowacji wieży Goeben jest ona nie tylko dostrzegalnią, ale też obiektem edukacyjnym i turystycznym.

Wieża Goeben dzisiaj:

  • jest obiektem edukacyjno-turystycznym dzięki wspólnym funduszom Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - program Interreg III A (2004-2006)
  • stanowi dostrzegalnię przeciwpożarową w lasach Nadleśnictwa Międzyzdroje
  • jest ważnym elementem istniejącej ścieżki dydaktycznej "Szlak fortyfikacyjny" miasta Świnoujścia.

 

Kontakt Poleć obiekt znajomemu

Oddział 155 -f

Informacje

  • Liczba sal dydaktycznych: 1
  • Maks. liczba miejsc na salach dydaktycznych: 40