O obiekcie i okolicy Pytanie o obiekt

Ścieżka biegnie wałem w kierunku zachodnim, podziwiamy ukwiecony w maju wał i wynurzającą się z zieleni gdzieniegdzie rzekę Lutynię. Trasa ma długość ok 2 km (czas przejścia 2-3 godziny). Na trasie ścieżki poznajemy gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych, podziwiamy krajobraz rozlewisk – starorzeczy, spotykamy ptaki i zwierzęta. Z wału schodzimy w kierunku płd. na śródleśne łąki (szczególnie piękne w maju, przed sianokosami). Przekraczając dukt leśny (z Dębna) kolejną łąką dochodzimy do ziemnego wału średniowiecznego grodziska – stanowisko archeologiczne.  Wyznaczonym szlakiem wracamy do punktu startu – słuchamy ptaków, wiatru lub ciszy.

 

Lokalizacja:

 

Województwo Wielkopolskie, powiat jarociński, gmina Nowe Miasto, leśnictwo Czeszewo.

 

Charakterystyka:
 

   Jeżeli jesteśmy autem, to zostawiamy je na parkingu „Osada Franciszków”. Drogą leśną docieramy do walu przeciwpowodziowego nad Lutynią. Skręcamy w lewo w kierunku zachodnim. Idąc wałem posuwamy się wzdłuż rzeki Lutyni. Podziwiamy okazałe drzewa nad rz. i ukwiecony wał. Przed nami ujrzymy charakterystyczny dla terenów nadrzecznych Łęg, las nie spotykany już w Europie (gdzie rzeki na ogół są już uregulowane). Łęg tworzą topole, wiązy, dęby, jesiony, wierzby i liczne krzewy. Tylko tutaj spotkać można okazałe rodzime topole białe i wiązy szypułkowe. Może znajdziemy drzewo pomnikowe – topola pomnikowa musi mieć obwód >380cm, a wiąz szypułkowy >220cm (pomiaru dokonujemy na wysokości piersi 1,3m od gruntu). Popatrz przed siebie - te stawy które widzisz to starorzecza – meandry nieuregulowanej rzeki. Podziwiajmy bujna roślinność, a w szczególności kosaćce (irysy) kwitnące w maju. Wychodząc bardzo cicho nad wodę może ujrzymy czaplę, bociana czarnego, a na pewno dzikie kaczki. Może za chwilę nad wodami zakołuje któryś z ptaków drapieżnych. Tutaj poluje bielik, kania ruda i czarna, jastrzębie i sokoły. Wracamy i idziemy wałem do następnej tablicy. W tym miejscu Lutynia nas żegna i skręca wpadając do Warty. Możemy na chwilę zobaczyć i zwiedzić jej ujście. Schodzimy z wału na południe i przez śródleśne łąki idziemy w kierunku traktu od Dębna. Najpiękniej jest tu w maju – łąki są pełne kwiatów i ziół. Można tu spotkać żurawia, bociana, sarnę i jej partnera koziołka oraz jelenie.

 

   Warto tu przyjść o świcie i posłuchać budzących się ptaków. Warto tu być również w południe kiedy w słońcu pysznią się kwiaty.

  
  
Pod koniec wędrówki idziemy do stanowiska archeologicznego. Tworzy go wał ziemny – pozostałość średniowiecznego grodziska. Prawdopodobnie służył jako ukryte miejsce przebywania kobiet i dzieci w czasie wypraw wojennych lub najazdów.  Wracamy na trakt z Dębna – stąd do naszego parkingu już blisko.
 

Dojazd:

 

Dojedziecie tu Państwo samochodem, rowerami. W pobliżu zlokalizowano miejsce parkingowe dla 5 samochodów.

 
 

Kontakt:

 

Rezerwację pobytu należy zgłaszać: osobiście w siedzibie Nadleśnictwa w Jarocinie, ul. Kościuszki 43, tel. lub fax. pod nr 62 747 23 19, e-mail jarocin@poznan.lasy.gov.pl oraz w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie ul. Szkolna 29, tel. 61 438 31 21 email: oel.czeszewo@poznan.lasy.gov.pl.

 

Rezerwacja winna zawierać: nazwę szkoły, organizacji itp., datę i godziny pobytu, liczbę uczestników, osobę odpowiedzialną z podaniem tel. kontaktowego (w przypadku odwołania rezerwacji, należy zawiadomić Nadleśnictwo) w sposób podany powyżej.

 
   
  Wody Lutyni po przebyciu 67 km kilkaset metrów dalej wpadają do Warty. Lasy w widłach rz. Warty i Lutyni należą do najcenniejszych w Wielkopolsce, Polsce i Europie. Jesteśmy na południowym skraju, Las Czeszewski – tak go nazywamy – to obszar należący do europejskiej sieci NATURA 2000.

Do ścieżki od strony wsi Czeszewo dotrzesz przeprawiając się przez rz. Wartę zabytkowym promem "Nikodem" będącym własnością Nadleśnictwa Jarocin. Przeprawa przez rzekę pozostawi w Twojej głowie na pewno niezapomniane wrażenia i obrazy z tej wyjątkowej wycieczki.
   Musisz tu koniecznie przyjechać - zapraszamy.

Informacje

  • Długość: 3.4 km