O obiekcie i okolicy Pytanie o obiekt

Kapliczka przy Cudownym Źródełku.

Kaplica poświęcona Matce Bożej została zbudowana w sąsiedztwie cudownego źródełka przy rzece Wałszy. Wybudowano ją w stylu klasycystycznym. Kaplica znajdująca się w rezerwacie krajobrazowym "Dolina Rzeki Wałszy" w odległości ok. 3 km od Pieniężna w dół rzeki na lewym jej brzegu. Kaplica została ufundowana w 1826 przez wdowę po pieniężeńskim piekarzu o nazwisku Germann.

Kapliczką opiekuje się Nadleśnictwo Orneta.

________________________________________

Tekst z drewnianej tablicy.

Kaplica Narodzenia w dolinie Wałszy

Najpierw było źródło, któremu okoliczna ludność od niepamiętnych czasów przypisywała cudowne moce. Woda ze źródła leczyła choroby skóry, przywracała wzrok i słuch, a niemowom rozwiązywała język. Opiewają je, przytaczając o nim liczne legendy, poeci warmińscy Theodor Bornowski (1829-1892) i Julius Pohl (1830-1909). Źródło w swoim czasie miało piękną obudowę. Badania chemiczne wykazały, że woda ma właściwości lecznicze, zwłaszcza gdy chodzi o przewód pokarmowy. Ze względu jednak na trudno dostępne położenie nie było eksploatowane.

W 1926 roku obok źródła stanęła kaplica. Wybudowała ją w stylu klasycystycznym wdowa po pieniężnieńskim piekarzu nazwiskiem Germann. Przez długie lata opiekowała się nią sama fundatorka  i jej krewni. Od 1910 roku, zgodnie z rozporządzeniem biskupa Andrzeja Thiela, opiekunem kaplicy zostaje miejscowy dziekan. Po ll wojnie światowej odnawiali ją kilkakrotnie misjonarze werbiści z Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

Pierwotnie kaplica była pod wezwaniem Matki Bożej. Od jej powstania to właśnie Matce Bożej przypisywano liczne uzdrowienia. W kaplicy znajdowała się figura MB niepokalanej, wyrzeźbionej przez miejscowego artystę, któremu jako model służyła dziewczyna z Pieniężna. W 1938 roku kaplica otrzymała dziewiętnastowieczny obraz przedstawiający scenę narodzenia Chrystusa z hołdem pasterzy. (na wzór tego obrazu wykonano współczesną mozaikę znajdującą się na zewnętrznej ścianie kaplicy). Piękny, zabytkowy obraz narodzenia został w latach osiemdziesiątych wykradziony. Obecna kopia nie przedstawia wartości artystycznej. Niemniej kaplica stanowi cel licznych wycieczek.

Okazjonalnie odbywają się w niej nabożeństwa. Opiekunami kaplicy są zakonnicy z pobliskiego domu misyjnego św. Wojciecha. (obecnie Nadleśnictwo Orneta)

Kontakt Poleć obiekt znajomemu

Informacje